Farby proszkowe – jak transportować i przechowywać
Malowanie proszkowe to kusząca alternatywa dla lakierowania z użyciem farb ciekłych. Skuteczność, dokładność i solidna powłoka to nie jedyne zalety lakierów proszkowych. Dzięki wyeliminowaniu szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników malowanie elektrostatyczne ma również pozytywny wpływ na otoczenie. W jakich warunkach przewozić i przechowywać farby proszkowe, aby zachować ich właściwości przez wiele miesięcy?
Czym dokładnie jest farba proszkowa?
Lakiery proszkowe składają się, jak sama nazwa wskazuje, z niewielkich drobinek o określonym kolorze. Czasami do granulatu zostają dodane metalowe opiłki, które pozwalają uzyskać efekt metalicznego połysku. Po nałożeniu na element farba jest suszona i trafia do pieca, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu oraz utwardzeniu. Z tego powodu farby proszkowe są określane mianem „termowrażliwych”. Ma to duże znaczenie podczas transportu oraz długotrwałego składowania lakierów – zwłaszcza w lecie.
Transport farb proszkowych
Ze względu na wrażliwość cząstek na wysokie temperatury należy dołożyć starań, aby podczas przewożenia nie były one narażone na duże zmiany ciepła oraz wilgotności. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na transport w ciepłe dni, gdyż mocno nagrzany kontener lub wnętrze pojazdu może doprowadzić do łączenia się ziarenek farby w aglomeraty. Jest to nieodwracalny proces, który prowadzi do powstawania wad jakościowych w czasie malowania. Najbardziej narażone na to zjawisko są lakiery bezbarwne, a zbyt wysoka temperatura w czasie podróży może doprowadzić do zmatowienia finalnej powłoki. Z kolei niskie temperatury w czasie transportu nie mają negatywnego wpływu na farby. Granulat może absorbować wilgoć z powietrza, ale nie dochodzi do jego akumulacji, dlatego sezonowanie farby przez 24 godziny po dostawie usunie wszelkie ślady wilgoci.
Magazynowanie lakierów proszkowych
Długotrwałe składowanie farb proszkowych wymaga specjalnie przygotowanego pomieszczenia, które zapewni stałe warunki przez cały rok. Najlepsze parametry do magazynowania to maksimum 25 i minimum 0 stopni Celsjusza oraz wilgotność w granicach 50-60% – w takich warunkach farba może być przechowywana przynajmniej przez jeden rok. Magazyn musi być dobrze ogrzewany zimą i utrzymywać niską temperaturę w lecie. Opakowania z farbą nie powinny leżeć na sobie, co znacznie utrudnia cyrkulację powietrza, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą regały. Należy również zwrócić uwagę, aby lakier nie przebywał zbyt blisko źródeł ciepła ze względu na powstawanie aglomeratów. Ponadto magazyn powinien być oddzielony od obszaru produkcyjnego, co pomoże w zachowaniu czystości oraz zapobiegnie dostawaniu się zabrudzeń do farb. W przeciwnym razie w powłoce pojawią się nieestetyczne plamy lub dojdzie do powstania efektu chropowatej „skóry pomarańczowej”.
Należy również mieć na uwadze, że poszczególne rodzaje farb mają różny termin dopuszczalnego magazynowania i mogą wymagać specjalnych parametrów składowania. Z tego powodu warunki panujące w magazynie powinny być stale monitorowane, aby zapewnić bezpieczne przechowywanie granulatu przez cały rok. Lakiernia proszkowa w Owadowie posiada odpowiednie warunki do przechowywania farb proszkowych!
Zobacz również: Rodzaje farb proszkowych
[…] Przeczytaj także: Farby proszkowe – jak transportować i przechowywać […]