Korozja – co to jest? Jak jej przeciwdziałać?

samochód pokryty korozją

Korodowanie, jak powszechnie wiadomo, to bardzo niepożądany proces, który w dłuższym czasie niestety prowadzi do niszczenia materiału. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że korodowanie dotyczy nie tylko metalu, ale również drewna, betonu i wielu innych tworzyw sztucznych. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się co to korozja i jak zapobiegać korozji.

Korozja co to jest?

Korozja, najprościej rzecz mówiąc, to chemiczny proces niszczenia powierzchni metalowych. Korodujący materiał stopniowo zmienia swoją naturalną strukturę. Pamiętać należy o tym, że korozja zmienia nie tylko wygląd wybranych powierzchni, ale również ich właściwości fizyczne. W języku potocznym korozję metali nazywa się po prostu rdzawieniem. Znakiem charakterystycznym rdzawienia jest rudawy nalot (rdza), który pojawia się na metalowych powierzchniach. W dzisiejszych czasach to właśnie korozja metali jest jednym z najniebezpieczniejszych czynników, który ma negatywny wpływ na wytrzymałość materiałów konstrukcyjnych. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych technik, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie i ograniczenie ognisk korozji. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście piaskowanie i malowanie proszkowe.

Jakie są rodzaje korozji?

Jeżeli wiemy już co to jest korozja, to warto zapoznać się z jej najpopularniejszymi rodzajami. W dzisiejszych czasach można wyróżnić cztery najpopularniejsze rodzaje korozji metalu. Mowa tutaj oczywiście o korozji elektrochemicznej, chemicznej, mikrobiologicznej i fizycznej. Główną przyczyną niszczenia metali jest obecnie korozja elektrochemiczna do której dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu metalu z wodą. Korozję tego typu wywołać może również zetknięcie się metalu z wilgotnymi gazami, które zawarte są w powietrzu. Korozja elektrochemiczna powoduje utlenianie się powierzchni metali, co automatycznie prowadzi do powstawania rdzy. Jeżeli chodzi o korozję chemiczną, to pojawia się ona głównie w warunkach suchych. Kłopotliwy nalot pojawia się wtedy, gdy metal bezpośrednio styka się z gazami i cieczami, które nie przewodzą prądu. Dużym zagrożeniem jest również korozja mikrobiologiczna, którą wywołują czynniki biologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach i grzybach. Do korozji fizycznej dochodzi głównie wtedy, gdy dany materiał narażony jest na czynniki fizyczne do których zaliczamy między innymi wysokie i niskie temperatury albo występowanie podwyższonego pola elektrycznego.

Jak poradzić sobie z korozją?

Aby zabezpieczyć metalowe konstrukcje warto skorzystać z pomocy specjalnych powłok ochronnych. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele powłok antykorozyjnych, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ryzyka korozji. Godne uwagi jest przede wszystkim wspomniane powyżej piaskowanie i malowanie proszkowe. Jeżeli chodzi o malowanie proszkowe, to jest ono cenione nie tylko za ochronę metalowych powierzchnie przed korozją, ale również za walory estetyczne. Za pomocą naelektryzowanych cząsteczek farby proszkowej możliwe jest zabezpieczenie metali nawet na kilka lat. Godne uwagi jest również cynkowanie proszkowe, a dokładniej mówiąc umieszczenie metalowych przedmiotów w sproszkowanym cynku z niewielkim dodatkiem tlenku cynku.

Przeczytaj także: Jak chronić metal przed korozją? Najlepsze metody

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

top