Malowanie proszkowe a malowanie tradycyjne – różnice, wady i zalety
Malowanie proszkowe – znane również jako lakierowanie na sucho – to niezwykle popularna metoda barwienia, umożliwiająca stworzenie wysokiej jakości powłoki, która nie tylko znakomicie wygląda, ale również zapewnia świetną ochronę przed korozją i warunkami atmosferycznymi. Ze względu na wydajność malowanie proszkowe stało się popularną metodą przy lakierowaniu rur, felg, części samochodowych i elementów metalowych we wszystkich gałęziach przemysłu, które wymagają stuprocentowej skuteczności.
Lakierowanie proszkowe kontra malowanie tradycyjne – czym się różnią?
Jak sama nazwa wskazuje, malowanie na sucho nie wykorzystuje farb w płynie. To rozwiązanie pozwala nie tylko osiągnąć większą dokładność lakierowania, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Podczas malowania proszkowego farba pod postacią granulatu rozpylana jest w specjalnej komorze. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody, podczas lakierowania na sucho cząsteczki farby zostają naładowane ujemnie, przez co są przyciągane do uziemionego elementu. Tym sposobem powstaje jednolita, pozbawiona skaz, zacieków czy niedoskonałości powłoka, która zostaje następnie utwardzona w temperaturze około 200°C.
Zalety malowania proszkowego w stosunku do tradycyjnego lakierowania
- Wysoka jakość uzyskanej powłoki – lakiery wykorzystywane podczas malowania na sucho charakteryzują się znakomitą odpornością na warunki atmosferycznego, uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, a także wysokie temperatury. Z tego powodu malowanie proszkowe jest preferowaną metodą przy malowaniu elementów instalacji cieplnych, hydraulicznych, części samochodowych, barierek oraz innych przedmiotów, wymagających doskonałej ochrony.
- Estetyczna powłoka w szerokiej palecie barw – dzięki dostępności odcieni w pełnej palecie RAL malowany element prezentuje się znakomicie. Możliwość dodania efektu metalicznego połysku i dodatkowej faktury sprawia, że lakierowanie proszkowe cieszy się uznaniem przy wykonywaniu zleceń specjalnych – na przykład malowania elementów mebli lub elementów samochodów.
- Doskonała ochrona – przygotowanie elementu do lakierowania proszkowego obejmuje gruntowne oczyszczenie z zabrudzeń oraz resztek poprzednich farb. Kąpiele chemiczne, piaskowanie i malowanie proszkowe sprawiają, że uzyskana powłoka znakomicie zabezpiecza metal przed korozją – nawet przy naniesieniu pojedynczej warstwy.
- Ekologia – jak zostało już wspomniane powyżej, lakierowanie na sucho nie wykorzystuje rozpuszczalników oraz lakierów w płynie. To rozwiązanie eliminuje obecność szkodliwych czynników, które negatywnie wpływają na stan środowiska. Malowanie proszkowe jest bezpieczne dla ludzi oraz otoczenia, a farby z odpowiednim atestem mogą wchodzić w kontakt z wodą pitną oraz żywnością. Co więcej, nadmiar rozpylonego lakieru można wykorzystać do kolejnego malowania, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych farb.
Powyższe czynniki sprawiają, że podczas malowania elementów metalowych, lakierowanie proszkowe znacznie przewyższa tradycyjne metody. Malowanie na sucho stale się rozwija, dzięki czemu obecnie można w ten sposób pokryć nawet elementy z MDF, co dodatkowo zwiększa użyteczność lakierowania proszkowego.
Zobacz także: malowanie proszkowe – co można malować proszkowo?