Malowanie Proszkowe

Lakierowanie proszkowe – rodzaje technik, zalety i zastosowanie

Malowanie proszkowe jest bardzo trwałym i ekologicznym sposobem na pokrycie różnorodnych powierzchni. Aby skorzystać z dobrodziejstwa malowania proszkowego, niezbędny jest odpowiedni sprzęt i specjalne farby. Nasza lakiernia proszkowa oferuje usługę malowania zarówno elementów surowych jak i ocynkowanych.

malowanie proszkowe a ochrona przed korozją

 

Lakierowanie proszkowe najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak rozpylenie farby proszkowej (za pomocą specjalnego pistoletu) bezpośrednio na malowanej powierzchni. Opisywana metoda wykorzystywana jest przede wszystkim do metali, ale oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie. W zależności od wybranego sprzętu, można wykorzystać natrysk elektrostatyczny albo elektrokinetyczny.

Malowanie proszkowe elektrostatyczne polega na wykorzystaniu specjalnych urządzeń, które wytwarzają efekt ładowania cząsteczek farby. Na skutek wytworzonego pola elektrostatycznego, malowane powierzchnie samodzielne przyciągają cząsteczki rozpylanej farby. W trakcie natrysku niewielkie drobinki farby są ładowane ujemnie. Jeżeli chodzi o cząsteczki powierzchni malowanej, to są one z kolei naładowane dodatnio, dzięki czemu wytwarza się pole elektrostatyczne.

Malowanie proszkowe elektrokinetyczne, to tak naprawdę nic innego jak popularna metoda tribo. Przy tej technice malowania proszkowego, poszczególne cząsteczki farby naładowane są elektrostatycznie za sprawą sprężonego powietrza. Cały proces ładowania, jak sama nazwa wskazuje oparty jest na energii kinetycznej. Warto wspomnieć o tym, że pomiędzy powierzchnią malowaną, a samym urządzeniem do aplikacji farby nie tworzone jest pole elektrostatyczne. Przy malowaniu elektrokinetycznym za dodatnie naładowanie cząsteczek farby odpowiada wyłącznie tarcie. Pomimo tego, że konstrukcja sprzętu natryskowego jest bardzo prosta, to samo malowanie proszkowe elektrostatyczne jest dość wymagające.

Lakierowanie proszkowe ma bardzo wiele zalet, dlatego też coraz więcej osób korzysta właśnie z tej techniki malowania. Największymi atutami jest oczywiście bardzo prosty i szybki proces nanoszenia farby. Dzięki specjalnemu pistoletowi można ograniczyć zużycie proszku z farbą, dlatego też z ekonomicznego punktu widzenia jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie (w porównaniu do tradycyjnych farb). Bardzo dużym plusem jest także skład samego proszku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w proszku z farbą próżno szukać szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych, które niestety są szkodliwe dla człowieka. Nowoczesna metoda proszkowa znacznie lepiej zabezpiecza wybrane elementy metalowe przed korozją, słońcem i solą.

Malowanie proszkowe wbrew pozorom doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku metalowych powierzchni. Opisywana technologia wykorzystywana jest między innymi przy malowaniu aluminium, żeliwa, stali ocynkowanej, szkła i drewna. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby nanieść farbę proszkową na ceramikę i popularne płyty MDF. Malowanie proszkowe nie sprawdzi się jednak w przypadku tworzyw sztucznych, cynku, miedzi i magnezu. Są to materiały, które niestety bardzo słabo znoszą poszczególne etapy chemicznej obróbki, dlatego też zdecydowanie lepiej skorzystać z konkurencyjnych metod malowania.

Efekt końcowy malowania proszkowego bardzo często zależy od odpowiedniego przygotowania powierzchni, dlatego też tym bardziej warto do tego zadania podejść z bardzo dużym zaangażowaniem. Niestety jeżeli wybrane powierzchnie do malowanie nie zostaną dokładnie oczyszczone, to powłoka malarska nie będzie zbyt trwała. W pierwszej kolejności należy wyeliminować wszelkie widoczne nierówności i zabrudzenia. Przy wielu elementach metalowych warto postawić nie tylko na piaskowanie i odłuszczanie, ale również na odpylanie. W niektórych sytuacjach wskazane jest także naniesienie specjalnej warstwy antykorozyjnej. Przy dużych zabrudzeniach warto wykorzystać emulsje i niezawodne rozpuszczalniki. Aby zwiększyć przyczepność farby do danego podłoża, można wcześniej nadać powierzchni odpowiedniej chropowatości. Dokonać można tego nie tylko poprzez obróbkę mechaniczną, ale również poprzez obróbkę chemiczną.

 

Malowanie proszkowe – Najczęściej zadawane pytania

  • Jakie farby używane są do malowania proszkowego

    Do lakierowania proszkowego wykorzystujemy farby proszkowe renomowanych firm. Farby posiadają atesty i certyfikaty. Posiadamy szeroką gamę kolorów oraz farby o różnych poziomach połysku i tekstury.

     

  • Jak przebiega proces

    1 etap to przygotowanie powierzchni
    2 etap to malowanie proszkowe
    3 etap to utwardzanie powierzchni

Pomoc

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące malowania proszkowego? Nie wiesz jakie elementy można lakierować?
Prześlij do nas szkic, zdjęcie lub rysunek techniczny i skontaktuj się z nami, a odpowiemy na Twoje pytania.

Kontakt

top